Astroloji

Astroloji

Astroloji nedir?

En basit tanımıyla astroloji; gezegen ve yıldızların dünya üzerindeki etkisini inceleyen kadim bir ilimdir.

Astrolojik doğum haritası (natal chart) ilk nefes aldığımız anın gökyüzü fotoğrafıdır. Gökyüzünde ne varsa yeryüzüne de o yansır prensibi üzerinden kişinin psikolojik eğilimleri ve potansiyeline dair olasılıkları bizlere gösterir.

Astroloji ve Bilinçaltı

Unutmamak gerekir ki hiçbir gezegen veya yıldız bize bir şey yapmaz. Astrolojik haritadaki gezegen konumlanmaları sadece içsel enerjimizi (bilinçaltımızı) nasıl yansıttığımıza dair ipuçlarını verir.

Psikolojik eğilimlerimizin farkında olarak, bilinçli seçimlerde bulunuyorsak, haritamız iyicil olasılıkları daha çok ortaya çıkarır ve evren bizi destekler.

Astroloji ve Psikoloji

Hem kendimizi daha iyi tanımak hem de zamanın kalitesini artırmak için astrolojiden faydalanırız. Bireysel haritamız evrimsel açıdan izlememiz gereken, bize özel yolu, yaşam amacımızı da anlatır.

Astrolojik haritamızı psikolojik dürtülerimizi, yönelimlerimizi ve geleceğe yönelik potansiyelimizi gösteren bir pusula gibi düşünebiliriz.

Bu nedenle Doğum haritasını, ünlü psikiyatr Carl Gustave Jung’un yaptığı gibi psikanalitik açıdan incelemenin sorunları çözme ve farkındalığı artırmada büyük katkısı olduğuna inanıyorum.

Epiktetos yirmi asır önce şöyle demiş ; “Kader eninde sonunda şöyle veya böyle günahlarımızın bedelini önümüze koyar. Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder, ektiğini biçer. Bunu bilen insan kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz. Bunu bilen insan karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. Önüne çıkan maddi-manevi engellerin kendi günahlarından başka bir şey olmadığını bilir”

Yukarıda Epiktetos’tan alıntılanan sözleri bu bilgiler ışığında değerlendirirsek; bilinçaltımızda değiştirmek konusunda güçlük çektiğimiz kök hisler ve bu hislerin neden olduğu  düşünceler sonucunda yapılan hatalı eylemlerin, kader denilen olguya dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Astroloji ve Dönüşüm

Doğum haritamız bilinçaltımızın hikayesine ışık tutar. Kişisel haritamıza dair bilgi sahibi olmak, söz konusu  kaderi nasıl değiştirebileceğimizi ve çıkış anahtarımızın ne olabileceğini bize gösterir.

Astroloji çalışmalarımda psikolojik astroloji üzerine yoğunlaşıyorum ve sizlerle evrimsel yaşam yolculuğunuza dair bilgileri paylaşıyorum.