Karma ve Dönüşüm Astrolojisi

astrologija

Söz konusu Astroloji gibi kadim bir ilim olduğunda tarihsel süreç içerisinde çeşitli uzmanlık alanlarının oluşması kaçınılmaz olmuştur. Hem klasik hem de modern dönemde yapılan çalışmalarla farklı astroloji ekolleri ortaya çıkmıştır.

Bu alanlardan Karma Astrolojisi, spiritüel düşünceyle örtüşen yani ruhun ölümsüzlüğüne inanan ve ruhsal bir amacımız olduğu için bu deneyimi yaşadığımız görüşünü kabul eden yaklaşım üzerinden temellendirilmiştir. Bu anlayışa göre ruh farklı bedenlerle yeniden doğarak tekamül yolculuğunu sürdürür. Bu süreçte yaptığı tüm iyi ve kötü eylemlerin karşılığını alır. Yani bireyin (ruhun) eylemleri, sözleri ve en temelde yaydığı enerji (vibrasyon) evren ile etkileşim halindedir.

Özellikle Doğu felsefesinin temelini oluşturan yeniden doğuş kavramı, İslami literatür açısından bakıldığında Tasavvuftaki; İnsan-ı Kâmil olmak ve “don değiştirmek” (Tekke ve Tasavvuf Edebiyatında farklı bedenle dünyaya geri dönmeyi anlatmak için kullanılan terim) kavramlarıyla örtüşmektedir.

Bunun yanında Karma Astrolojisini açıklamanın tek yolu re-enkarnasyon değildir. “Geçmiş Yaşamlar” kavramına, ânın bir parçası olarak yaklaşırsak, şu anda yaşadığımız her şeyin bilinçaltı ve bilinç dışında birikerek içinde yaşadığımız koşulların temelini, psikolojik dürtü ve eğilimlerimizi oluşturduğunu söyleyebiliriz. (Birkaç yıl öncesinde, çocukluğumuzda ya da belki daha dün akşam yaşadıklarımızdan arda kalan bilinçaltı kayıtlar ve bu temeller üzerinden yaptığımız seçimler, eylemler gibi düşünebiliriz.)

Karma Astrolojisinin sevdiğim ve faydalı bulduğum yönü de aslında bu yani bilinçaltına, eğilimlerimize açıklama getiriyor oluşu. Geçmiş yaşamların gerçek olup olmadığını belki de asla bilemeyeceğiz fakat haritanın anlattığı psikolojik alt yapının bireysel deneyimle örtüştüğü kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçektir.

Bu noktada spiritüel inanış yönünden değil de bilimsel açıdan değerlendirirsek bu psikolojik, dürtüsel yapının gen aktarımı (pre-genetics) kavramıyla kanıtlandığını görürüz. Son yıllarda Aile ve Atalar üzerine yapılan şifa çalışmalarının artışının temelinde de bu bilimsel gerçeğin psiko-drama teknikleriyla harmanlanması yatmaktadır.

Klasik Astrolojinin keskin ve kuralcı yapısının aksine Karma ve Dönüşüm Astrolojisi bireye dar ve kısıtlayıcı kalıplarla yaklaşmaz. Bunun yerine kişinin psikolojik (dürtüsel) alt yapısını çözümlemeye odaklanır. Böylece gerçek potansiyelimize ulaşarak sorunların üstesinden kolayca gelir ve özgürleşiriz. Karmik Astroloji hem yaşadığımız problemlerin kaynağını bulmamıza yardımcı olan hem de gelecekte bizi ne gibi olasılıkların beklediğine dair fikir sahibi olmamızı sağlayan muhteşem bir ekoldür.

Karma ve Dönüşüm Astrolojisi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s