Karmik Astrolojide Vedik Prensipleri 3

planetsnasa

Bu Maya, sadece eylemde bulunan zihin / beden deneyiminden ibaret olduğumuz yanılsaması.

Gezegenler Kurulu

Gezegenler kurulu çok ilginç ve önemli sembollerden oluşur. Gezegenlere farklı roller ve vasıflar yükler. Bu kurulda gezegenlerin birbirleriyle olan ilişkileri çok çarpıcıdır. Bu rolleri anlamak her bir gezegene belirleyici bir görev yükler. Bu nitelikler haritalarda gezegenlerin konumlanmalarına bağlı olarak kişilerin bilinçaltı kodları, psikolojik dürtüleri şeklinde çalışır. Bu noktada astrolojinin en büyük katkısı Evrensel sembolizmi ile bize özümüzü hatırlatarak, bu kodları çözmemizi, “kendimizi” ve potansiyelimizi fark etmemizi sağlamasıdır.Doğum haritanızdaki gezegenleri bir de bu sembollerle değerlendirerek yaşamınıza dair farklı bir bakış açısı ve yepyeni bir algı geliştirebilirsiniz.

Şöyle bir örnekle bu sembolizmi nasıl değerlendirmemiz gerektiğini açıklamaya çalışayım. Diyelim ki öfke probleminiz var ve sürekli çevrenizdekilerle tartışıyorsunuz. Burada bozulmuş bir Mars enerjisinden bahsedebiliriz. Yani General şuursuzca yakıp yıktığı bir savaş veriyor. Böyle bir durumda Mars enerjisi tek başına bozulmuş olamaz zira Generale (Mars) hareket emrini ancak Kral yani Güneş verebilir. Peki Kral kararlarını alırken kime danışır? Tabii ki Tanrıların Öğretmeni olan Jüpiter’e, bu durumda sorunun kaynağı olarak bu gezegene bakmamız gerekir. Jüpiter bizim inançlarımızı temsil eder. Doğru çalışmayan bir Jüpiter enerjisine (Rehbere, Öğretmene) sahipsek büyük ihtimalle yanlış inançlar edinmişizdir. Bu yanlış inançlar sonunda varlığımız (Güneş/Kral) aldığı kararlarla zararlı eylemlerde bulunmaktadır (Mars). O halde öfke problemimizin altında yatan ruhsal/psikolojik nedeni anlamak için haritamızdaki Mars, Güneş ve Jüpiter’i daha dikkatle incelemek yerinde olacaktır.

Güneş  –  Kral

Ay  – Kraliçe

Mars – General

Merkür  –  Veliaht Prens

Jüpiter  – Tanrıların öğretmeni

Venüs –  İblislerin öğretmeni

Satürn – Emekçi

Rahu (Kuzey Ay Düğümü) – Hücum eden ordu

Ketu  (Güney Ay Düğümü) – İşgalci ordu

Kral ve Kraliçe olarak Güneş ve Ay birlikte, içimizde var olan erkek ve dişi enerjilerinin arketipik güçleriyle ilişkilidir. Ayın yaratıcı ilkesiyle birlikte Güneşin gücü Dünya’da hayat olmasının nedenidir. Güneş Param Atman (Evrensel ruh – bütünün ruhu) Ay ise Jivatman’dır (evrensele katılmış bireysel ruh).

Kendimizi Güneş olarak hatırladığımızda, dışarıdan aydınlatılmayı bekleyeceğimize içerden aydınlatılırız. Yine de Param Atman’ı doğrudan algılayamayız, Güneşe doğrudan bakamayız.

Ay bilincimize, zihnimize yansıdıkça onu (kendi gerçek benliğimizi) algılarız. Güneş tüm güce sahiptir ama o güce hayat ve algılayış veren Aydır.

Mars, kralın emirlerini uygulayan ve onu koruyan Ordu Generalidir. Orduyu yetiştirir ve onları sertliğe, savaşa hazır hale getirir. Mars, emirlerini bir duruluk ve aydınlanma yerinden aldığında cehaleti yok eder ve Dharmayı düzene sokarız.

Merkür, Krala en yakın olandır, onun kulağındaki sestir. Merkür, Güneşe en yakın olan gezegendir. Merkür, ruhlarımızın vizyonunu yorumlayan ve bu vizyonu varlığımızın diğer kısımlarına taşıyan kafamızın içindeki sestir. Kafamızdaki bu ses içinde yaşadığımız dünyayı belirler.

Jüpiter tanrıların öğretmenidir. İçimizdeki ışığın güçlerine öğretmenlik yapar. Bize ilham olan ve hakikatlE bizi yükselten bu büyük öğretiler Jüpiter’den gelir. Tavsiyeleri, dünyanın küçüklüğünü nasıl aşacağımız ve kirliliğinin üzerinden nasıl yükseleceğimiz ile ilgilidir.

Venüs İblislerin, içimizdeki karanlık güçlerin öğretmenidir. Dünyevi arzularımızı uhrevi olanlara yüceltmek Venüs’ün sihridir. Burada dünyada, birbirimizle nasıl geçineceğimizi bize öğreten onun enerjisidir. Arzu ormanında nasıl yol bulacağımızı bize gösterir.

Satürn işçidir – ve burada yapılması gereken çok iş bulunmaktadır. Hayatla memnuniyetsizlikle yüzleşmek yerine tahammül etme, görev bilinci, Satürn’ün işidir. Kararlılık, tevazu, sadelik ve bazen sadece bir günü daha geçirme arzusunun kendisi, Satürn’ün armağanlarıdır.

Rahu (KAD) hücum eden ordudur, ruhun bu hayatta fethetmek istediği bölgedir. Savaş alanı her zaman kaotiktir. Böyle olmakla beraber uğruna savaştığınız şey adaletse, o kaosun ortasında huzur ve tarafsızlık olabilir.

Ketu (GAD)  işgalci ordudur, ruhun geçmiş yaşamlarda çoktan fethettiği bölgedir. “Ketu” kelimesi bayrak anlamına gelir. Potansiyel bir güç kalesidir ama Rahu’nun büyülenmiş bakışından dolayı çoğunlukla gözden kaçırılır.

Kast

Kast sadece burç tanımlamaları için kullanılır. Gezegenler ve evlerin kastı olmaz. Sadece burçların kastı olur. Kastlar hayattaki farklı uğraşlar, eylemler ve makamlarla ilgilidir. Ruhun amacıyla ilgili önemli ölçüde fikir verirler.

Kral / Savaşçı (Kshatriya)– Ateş burçları – Dharma (Dürüst Eylem)

İşçi (Sudra) – Toprak burçları – Artha (Konfor ve Varlık)

Tüccar (Vaishya) – Hava burçları – Kama (Mutluluk)

Öğretmen / Mistik  (Brahmin) – Su burçları – Moksha (Özgürleşme)

Bu dürtüler, gerçek anlamda mesleklerle ve aynı zamanda söz konusu burçlardaki gezegenlerin psikolojik tabiatıyla çok ilgilidir.

Bu kastlar daha aydınlanmış bir dönemde oluşturulmuştur. Her tarafa yayılan ve açıkça iyiliğin bir gücü olarak anlaşılan bir Dharma (doğruluk ve hakikat) anlayışının olduğu bir zamandan gelmektedir. Örneğin; aydınlanmış dönemde bir “Savaşçı” olmanın çok onurlu bir görev olduğu düşünülürdü. Oysa modern dünyada savaşçı olmaya kötü bir gözle bakılmaktadır. Bunun nedeni modern dönemde yaşıyor ve kavramları bu çağın gerçekleri üzerinden değerlendiriyor oluşumuzdur. Bu negatif algı liderlerimizin yozlaşması nedeniyle, doğruluğu ya da adilane olan diğer şeyleri savunmakla hiç ilgisi olmayan amaçlar uğruna savaşlar başlatıyor olmalarından kaynaklanmaktadır. Oysa Astrolojik Kast sisteminin oluşturulduğu dönemde “Savaşçılar” hakikat ve dürüstlüğün büyük koruyucuları olarak kabul edilmekteydiler.

Kastların temsil ettikleri konulara daha modern bir bakış getirecek olursak:

Savaşçı: Politikacılar, idareciler, ordu, avukatlar, CEOlar. Savaşçı zihniyeti çok bireyseldir. İlişkilerde zorluklar yaşayabilirler çünkü başarılı bir ilişki kişinin bireyselliğini yumuşatır. Savaşçı çoğu zaman bir yanlışa bağlı kalabilir, sabit fikirli ve hatta saldırgan olabilir. Genelde aceleci, sabırsız ve agresiftir. En yüce savaşçı zihniyeti doğru bir amaç için savaşandır. En düşük savaşçı zihniyeti ise basitçe herhangi amaçtan yoksun, bireysel olarak kazanmak için savaşmaktır.

İşçi: Emekçiler, inşaat işçileri, memurlar ve her türlü hizmet sektörü. İşçi zihniyeti uygulama ve detay odaklıdır. Olaylara el atmayı ve nihayetinde somut şeyler görmeyi sever. İşçi yaklaşımında genelde daha yavaştır ve ciddi maddi varlık biriktirir. Bu maddi varlığı genelde sabır ve sıkı çalışmayla kazanırlar. En yüksek işçi zihniyeti; bir “amaca” ulaşma yolunda sabırla gelişim ve çaba gösterendir. En düşük işçi zihniyeti ise durağan ve köle zihniyetiyle hizmet edendir.

Tüccarlar: Satıcılar, küçük iş sahipleri, bankacılar. Tüccar zihniyeti, fikirler, iletişim ve karşılıklı saygı etkileşimidir. En iyi tüccarlar, hem kendileri hem de müşterileri için adil bir anlaşma yapanlardır. Aynı zamanda sohbet etmesi keyifli insanlardır. En yüksek tüccar zihniyeti, yaratıcı, marifetli ve herkes için eşitlikçi olandır. En düşük tüccar zihniyeti ise iletişim ve ticarette aşırı hesapçı doğası olandır – açık bir “skor tutma” anlayışı baskın gelir ki bu da esnekliklerini baltalar.

Öğretmenler: Danışmanlar, öğretmenler, bakanlar, mistikler. Öğretmen zihniyeti yol gösteren ve rehberlik edendir. Hayata olan bu yaklaşım, özgürleşmeye yardımcı olmak için diğerlerinin hayatında daha büyük bir ilerleme sağlama arzusu ve kabiliyetinden gelir. En iyi öğretmenler, hizmet etmeye çalıştıkları daha büyük amaca tek bir öğrenciyi bile hiç bir zaman feda etmeyenlerdir. En yüksek öğretmen zihniyeti; bencillikten uzak, bütünün hayrına hizmet etme amacıyla, öğretisini, bilgeliğini insanlara aktarmaya çalışandır. En düşük öğretmen zihniyeti ise öğretilerini kendi kişisel çıkarları ya da dogmatik inançlarını yaymak veya daha kötüsü bu yolla kişisel kazanç elde etmek için kullananlardır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s