Meditasyon Üzerine Bilimsel Çalışmalar

How-to-Deal-with-Stress.jpg

Meditasyonun beyni daha pozitif hale getirmek için yeniden bağlantı kurması;

Konu stresi yönetmeye gelince, Doğu gelenekleri bu konuda özellikle daha başarılı olabilir. Batı sağlık ekolü, bir sorunun altta yatan nedeninin teşhisine ve ardından onu kaldırmak için aktif bir tıbbi veya davranışsal müdahalede bulunmaya dayanır. Kronik hastalığı olan insanlar genellikle “güçlü kalmaya” ya da “savaşçı ruha” sahip olmaya çağrılır. Doğu tıbbı, denge kaybı veya enerji tıkanıklığı alanlarında hastalıklara dair daha bütünsel bir görüşe sahiptir. Doğu ekolünün stres yönetimine çözümü bitkiler, yoga veya meditasyon gibi nazik teknikler kullanarak beden ve zihni dengeli hale getirmektir.

Beyin Duyguyu Nasıl Yönlendiriyor?

Amigdala veya hipotalamus gibi alt beyin merkezlerimiz; bizi yemeye çalışan bir kaplan gibi tehditleri, tespit etmek ve bunlara tepki vermekle görevlidir. Hayatta kalma olasılığını artırmak için “savaş ya da kaç” güdüsünü tetiklerler ancak anı açık ve rahat şekilde yaşama kabiliyetimizi etkileyip duyarsızlaşmamıza da yol açabilirler. Günlük meditasyon uygulaması bu dengesizliğin düzeltilmesine yardımcı olur ve zihnimizi yeniden eğitmemize izin verir, böylece şiddetli öfke veya reddetme gibi psikolojik tehditlerden korkma olasılığımız azalır. Kronik stresi azaltmak, bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı savaşmak için daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir.

 

zen-meditation

Farkındalık Meditasyonu

Dikkat-Tabanlı Stres Azaltma Terapisi (MBSR), John Kabat-Zinn ve Harvard Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar tarafından kronik ağrı ile yaşayan insanlara yardım etmek üzere geliştirilen bir meditasyon programıdır. Bu meditasyon biçiminin merkezinde, zihin uzaklaştığında, şu ana geri getiren nefes üzerinde odaklanılmaktadır. Zamanla bu, ilkel alarm tepkilerinin düşüncelerimizi ve davranışlarımızı az kontrol etmesiyle, dikkat odaklılık üzerinde daha bilinçli bir denetime yol açar. Meditasyon eğitiminin nihai hedefi, şu andaki farkındalığı günlük hayatın her alanına entegre etmektir. Son 10 yılda yapılan araştırmalar meditasyonun beyni nasıl değiştirebileceğini; zihinsel ve fiziksel zenginliklerini iyileştirdiğini göstermeye başladı.

Gelişmiş Bağışıklık Tepkisi

Richard Davidson ve arkadaşları tarafından sağlıklı çalışanlarla yapılmış 2003 yılındaki bir araştırmada, 8 haftalık meditasyon uygulamasının beyindeki elektriksel aktivite modelini değiştirdiğini gösterdi. Meditasyon yapanlar arasında, beynin sol tarafında meditasyon eğitimi olmayan ve aynı zamanda değerlendirilen kontrol grubundaki katılımcılardan daha fazla aktivasyon vardı. Araştırmacılar aynı zamanda katılımcıların bir grip aşısına karşı bağışıklık tepkisine de baktılar ve meditasyon yapan grubunun aşıya karşı kontrol grubuna kıyasla daha fazla antikor üretiyor olduğunu keşfettiler, bu da bağışıklık sisteminin daha iyi olduğunu göstermektedir. Bu faydalar müdahalenin ardından aylarca da sürdü.

brain_on_meditation

Yukarıdaki görselde beynin 10 dakikalık meditasyon önce çekilmiş görüntüsü sol tarafta, meditasyondan sonraki görüntüsü ise sağ tarafta yer almaktadır.

Beynin Gri Hücrelerindeki Değişimler

Daha güncel bir kontrollü çalışma, meditasyonun öğrenme ve bellekten sorumlu olan hipokampus bölümündeki gri hücrelerin arttırdığını ve beynin ön kortikal alarm sisteminin başlatıcısı olan amigdaladaki sorunların  bu gri hücrelerin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu fizyolojik değişiklikler, meditasyonun duygusal, davranışsal ve tehditlere karşı dikkatli tepki üzerine bilinçli kontrolü arttırdığı teorisine paraleldir.

Acı Eşiğinin Yükselmesi

Araştırmacılar meditasyonun acı çekme biçimimizi değiştirebileceğini de göstermeye başlamıştır. Manchester Üniversitesinden Chris Brown ve meslektaşları, Farkındalık Meditasyonu dersi deneklerinin acı verici uyaranlara (küçük bir elektrik çarpmasına veya sıcak bir nesne ile temasa geçmeye) maruz kalmaları durumunda prefrontal korteks alanlarında ani tepkimelerin azaldığını buldular. Meditasyon yapanların, meditasyon yapmayan kontrol grubuna oranla acıya karşı daha dayanıklı oldukları da rapor edilmiştir.

Bir başka Farkındalık Meditasyonu çalışmasında yer alan hastalar, meditasyon yapmaya başlamadan öncesi ile birkaç ay sonrası arasında beynin elektriksel faaliyet aktivitesinde sağdan sol kortekse doğru, kontrol grubuna kıyasla daha büyük değişimler olduğunu ortaya koymuştur. Bu beyin hareketi modeli, negatiften uzaklaşmayla ve daha pozitif duygusal tecrübeye doğru gitmeyle ilişkilidir. Başka bir deyişle Farkındalık Meditasyon rejiminin, insanlara sevgi, şefkat veya memnuniyet gibi daha pozitif duygular yaşatmaya yardım ettiği bilimsel olarak tespit edilmiştir.

 

asked-meditation

Daha Kısa Müdahaleler İşe Yarıyor mu?

İnsanın meditasyona direnmesinin nedenlerinden biri de zaman almasıdır. Orijinal protokol, sekiz haftalık Farkındalık Eğitim Oturumları, artı evde günlük yapılacak 45 dakikalık egzersizleri içermektedir. Başlangıçta, birçok insan bu süre boyunca nefes konsantrasyonunu sürdürme konusunda zorluk çekiyor. Yaşam ve zamanla ilgili hususlar, hastaları etkinliğe kaydolmak veya yarım bırakmak konusunda tereddütlere sokmaktadır. Hastanede daha geniş çapta kullanılabilecek daha kısa bir müdahale, çalışan sağlığı ve ayakta hasta mental durum denetimi hastalara daha uygun maliyetli ve makul gelebilir.

Psychological Science dergisinde yayınlanan çok yeni bir çalışma, daha kısa meditasyon protokollerinin kortikal etkinlikte benzer değişiklikler üretebileceğini gösteriyor. Araştırmacı Christopher Moyer ve Wisconsin Üniversitesi’ndeki meslektaşları, konuları rastgele olarak 5 haftalık Farkındalık Meditasyon grubuna ya da hizmet bekleme listesine konan bir gruba atadılar. Sonuç; meditasyon grubundaki kişilerin her defasında ortalama 25 dakika boyunca haftada birkaç kez evde uygulama yaptıklarını göstermekteydi. Bu meditasyon konuları, daha önceki çalışmalarda tam uygulama yapanlar gibi kortikal aktivitede aynı değişiklikleri gösterdi; yani beynin sol tarafının kortikal aktivasyonunda belirgin bir artış görüldü. Bekleme listesi grubu bu değişiklikleri göstermedi. Bu heyecan verici bir bulgu çünkü meditasyon sürelerinin daha kısa olmasının beyindeki olumlu duygusal tecrübeyi önemli ölçüde artırabileceği düşünülmektedir.

Farkındalık Meditasyon Programı hakkında ayrıntılı bilgi için İletişim Bölümünden irtibata geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s