Neşeli Günler

IBR-1113189

Kendisinden Yavuz diye bahsedeceğim danışanla yaşadığı “güven” problemi üzerine yoğunlaştığımız bir çalışma yaptık. Yavuz Bey hem öz güven problemi yaşıyordu hem de çevresindeki insanlara güven duymakta zorlanıyordu. Danışman bu durumun kendisini büyük bir yalnızlığa ittiğinden ve eşiyle olan ilişkisini de yıprattığından şikayetçiydi.Danışan olarak çalıştığım herkesten, seanstan yaklaşık yedi gün sonra bir değerlendirme yazısı yazmalarını rica ederim. Bu hem danışan hem de danışmanın seansı daha iyi değerlendirmesini sağlar. İçlerinden bazılarını da danışanlardan izin alarak sizlerle paylaşıyorum. Seanstan yaklaşık on gün sonra Yavuz Bey’den beni çok mutlu eden bir e-posta aldım ve kendisinin de onayıyla şimdi sizlerle paylaşıyorum.

“Kendimi bildim bileli duygularımı kolayca dile getirebilen biri olmadığımın ve insanlara güven anlamında da hep temkinli olduğumun farkındaydım. Bunun nedeni öz güvenim konusunda yaşadığım gel gitlerdi.

Regresyon Terapisinin bana ne katacağına çok emin değildim, duyduklarım, okuduklarım vardı ama tam olarak ne yaşayacağıma dair hiçbir fikrim yoktu. 

Evliliğimi kurtarmak ve hayata ayaklarımı daha sağlam basabilmek adına daha önce psikiyatra ve evlilik danışmanına gitmiştim. Bu çalışmalarla istediğim gibi bir ilerleme kaydedemediğim gibi durumumun umutsuz olduğunu, doktorların bile bana yardım edemediğini kısacası umutsuz vaka olduğumu düşünüyordum. İş arkadaşımın tavsiyesiyle cesaret bularak size geldim.

Bu konuda size kendimi teslim edişim son zamanlarda yaptığım en iyi şey oldu. Kendi zihnime, bilinçaltıma bir yolculuk gibiydi seans. Orada gördüklerimin ‘yaşadıklarımın’ neyin ürünü olduğu, hangi gerçeklik içinde sınıflandırılabileceğini şu an bilemiyorum ama kafamın içinde bir yerlerde artık daha az soru işareti var.

Düşüncelerimi daha kolay dile getirebiliyorum. Çekindiğim birçok şeyin olağan olduğunu, hatta herkes için ortak olabileceğini idrak edebiliyorum. Güven ve hoşgörü göstermenin zayıflık değil aksine kendimi güçlü hissettirdiğine şahit oluyorum. Kendimi olduğum gibi kabul edip seviyorum artık bu da kendime güvenmemi sağlıyor. Sonunda olduğum kişi olmaktan mutluyum.

Evdeyse eşimle geçtiğimiz 10 yılda olmadığı kadar mutluyuz. Size gelmeden önce evde gergin bir ortam vardı. Artık yok yere tartışmıyoruz ya da ben kontrolü bırakıp ona güvenmekte zorlanmıyorum. Küçük oğlum bile evdeki ortamın değiştiğinin farkında. Baba artık daha eğlenceli oldun, sürekli her şeyi sorgulamıyorsun diyor.

İş arkadaşlarım halı saha maçına davet ettiklerinde bu sefer onları reddetmedim. Artık insanlar gözümde güvenilmez varlıklar değil. Her an tetikte olmamı gerektiren bir durum olmadığının geç de olsa farkına varıyorum.  Kendime, insanlara ve hayata olan güvenim sayenizde kuvvetlendi. Yıllar sonra gelen bu hafiflik ve huzura ben de inanamıyorum. Sevgili Zeynep Hanım size çok teşekkür ederim.” 

Yavuz Bey, 45 (23.07.2016)

Not: Bu yazı danışanın onayı ile paylaşılmıştır. Danışan gizliliği nedeniyle danışanın adı tarafımca değiştirilmiştir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s