Anda Kalmak

insight

Erhan Bey, diye bahsedeceğim danışan ön görüşmede, potansiyelini istediği gibi ortaya koyamadığını ve bu durumdan çok rahatsız olduğunu dile getirdi. Stres altındayken kendisini yeterince iyi ifade edemediğini düşünüyordu. Çalışmak istediği başka bir konu olup olmadığını sorduğumdaysa ailevi birtakım problemleri olduğundan bahsetti. Ön görüşme sonunda ilk olarak hangi konuyla ilgili çalışmak istediğini sorduğumda, kendisini istediği şekilde ortaya koyabilmenin şu anda çok daha önemli olduğunu dile getirdi. Bu konu üzerinde yoğunlaştığımız bir çalışma yaptık. Danışan olarak çalıştığım herkesten, seanstan yaklaşık yedi gün sonra bir değerlendirme yazısı yazmalarını rica ederim. Bu hem danışan hem de danışmanın seansı daha iyi değerlendirmesini sağlar. İçlerinden bazılarını da danışanlardan izin alarak sizlerle paylaşıyorum. Aşağıda Erhan Beyin benimle paylaştığı yazıyı bulabilirsiniz.

“Merhaba,  aşağıda okuyacaklarınız biraz karışık-düzensiz çünkü ben de şu anda net değilim. Kendimi yeni keşfetmeye başladım. Seans akşamı kendimi bitkin ama çok hafiflemiş ve huzurlu hissettim. Bütün hafta boyunca bu dinginlik/mutluluk hali devam etti. Yaptığımız çalışma ile beni neyin geriye çektiğini/engellediğini buldum. Tamamen kendim olmaktan çekindiğim anlar olduğunu fark ettim. Bu anlarda artık kendime soruyorum anlamaya çalışıyorum gerçekten istiyor muyum? İstiyorsam neden yapmaktan çekiniyorum? Bu konu üzerinde hala kendimle uğraşıyorum. Size geldikten sonra sanki kendimi bazı açılardan yeni tanıyorum gibi…

En çok kendim olamadığımda mutsuz hissettiğimi fark ettim. Ailemle ve çevremdeki insanlarla daha sağlıklı ilişkiler kuramamamın sebebinin de bu olduğunu anladım. İnsanlarla bulunduğum ortamlarda tamamen kendim ve başkaları arasında fazla kıyaslama(manasız ve  haksız) yaptığımın farkındalığına ulaştım. Şimdi bunun üzerine kendimi zorluyorum. Bazı kişisel özelliklerimi kabullenip sevdim daha önceleri farkında olmadığım yönlerimi keşfediyorum gerçekten neleri isteyip istemediğimi daha doğru analiz ediyorum. Kararsızlık konusunda da bunlara bağlı olarak değişiyorum. Eskiden verdiğim kararları olay sonuçlanana kadar sürekli kafamda değerlendirirdim. Sayenizde bunun bana fena zarar verdiğini gördüm. Şimdi verdiğim kararın arkasında durup sonucu bekliyorum. Bu biraz daha ‘anda yaşamak’ nedir onu gösterdi.

Aileme karşı hissettiğim öfke hala devam ediyor. Onları affedip yoluma devam etmek istiyorum ama bu konuda biraz daha çalışmam gerekiyor. Hala onlarla telefonda konuşmak konusunda zorlanıyorum. Bu konuda yani bu öfkeye dair mutlaka bir seans için daha size geleceğim.

Genel olarak ne yapmam gerektiğini seansın ardından anladım, bildiğim için artık daha rahatlamış hissediyorum. Herkesin bir yaşam tarzı çalışma disiplini olmalı bu konuda bir şeyler kararlaştırdım. Günü planlayınca daha iyi odaklanabildiğimi hissediyorum. Kafamdan geçenleri daha rahat söylüyor olmak da  iyi geldi.

Sonuç olarak bu regresyon terapisi beni ayılttı daha zindeyim daha kararlıyım. Bütün bu gelişmeler büyük değişikliklere yol açacak diye düşünüyorum çünkü farkındalığım gelişti. Güneş ışığının o muhteşem insanın içini ısıtan sıcaklığı eskisinden daha çok yanımda. 
Teşekkürler.”

Erhan Bey, 26 (14.06.2016)

Not: Bu yazı danışanın onayı ile paylaşılmıştır. Danışan gizliliği nedeniyle danışanın adı tarafımca değiştirilmiştir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s